Burak- Naturalny Suplement

Jeśli uprawiasz jakiś sport normalną rzeczą jest, że z czasem chcesz być coraz lepszy w swojej dziedzinie. Twoim celem może być lepsza sylwetka, podnoszenie większych ciężarów, lepsze wyniki na zawodach czy po prostu poprawa zdrowia. Trenujemy więc, szlifujemy technikę, dbamy o odżywianie i suplementujemy się.  Często wydajemy sporo pieniędzy w sklepach z odżywkami, wierząc w ich magiczne właściwości nie doceniając jednocześnie korzyści płynących, ze świadomego, zdrowego odżywiania. Dziś przedstawię wam Buraka jego właściwości zdrowotne i wpływ na wyniki sportowe.

Gotować czy nie?

Ze względu na to, że składniki mineralne zawarte w buraku rozpuszczają się w wodzie przy gotowaniu to najwięcej korzyści wyciągniemy spożywając je na surowe np w formie soku. Dobrym rozwiązaniem są też buraki pieczone, w ten sposób również zachowamy jak największą ilość wartości prozdrowotnych.

Burak, właściwości zdrowotne

Burak, pomimo tego, że jest bardzo zdrowym warzywem to niestety często nie docenia się go. Ma on wiele działań prozdrowotnych, a zwłaszcza sprawdza się przy chorobach układu krążenia. Główną role tutaj grają azotany. Mają one pozytywny wpływ na nasze naczynia krwionośne i przy dłuższym stosowaniu obniżają ciśnienie krwi. Rozszerzają również żyły oraz tętnice a to ulga dla pracy naszego serca. Nie zaleca się jednak spożywania dużej ilości buraków osobom chorym na cukrzycę ze względu na wysoki indeks glikemiczny i sporą zawartość cukru.

 Korzyści ze spożywania buraków jest jednak o wiele więcej:

  • Działanie przeciwnowotworowe 
  • Działanie przeciwzapalne
  • Źródło witamin: B1, B2 B12 i C oraz potasu, magnezu, miedzi, jodu, fosforu i żelaza
  • Źródło przeciwutleniaczy, celulozy i pektyn
  • Liście buraka są bardzo bogate w potas
  • Poprawiają trawienie 
  • Działają ochronnie na naczynia krwionośne
  • Zapobiegają stłuszczeniu wątroby
  • Źródło błonnika
  • Duża ilość witaminy A i beta-karotenu 

Wpływ na wyniki sportowe

Sok z buraków, śmiało można traktować jako naturalny suplement. A konkretnie pewnego rodzaju „przedtreningówkę”. Wspomniane wcześniej azotany, są też w organizmie wykorzystywane do produkcji tlenku azotu. Te z kolei sprawiają, że do mięśni dopływa więcej krwi. Lepsze ukrwienie i dotlenienie mięśni skutkuję efektem napompowania mięśni. Efekt ten jest porównywalny do tego jaki możemy dostrzec przy suplementacji argininą. Zaleca się spożywanie takiego soku około 400- 500 ml, 2-3 godziny przed treningiem. 

Taki sok zaleca się jednak głównie osobą trenującym beztlenowo. Kiedy organizm nie jest już w stanie wykorzystać glukozy jak źródła energii zaczyna czerpać z kwasów tłuszczowych. Przy lepszym ukrwieniu proces ten jest efektywniejszy, a taki efekt daję właśnie sok z buraka. Będzie to więc dobre rozwiązanie dla osób, trenujących sporty walki, biegaczy, przy tego rodzaju suplementacji z czasem mogą odczuć poprawię wytrzymałości i kondycji.

Dodatkowo korzyścią może być zawartość antyoksydantów, które wpłyną na redukcję stresu po treningowego. Nie jest to jednak sposób, który zawsze działa natychmiastowo jednak wszelkie pozytywne właściwości możemy odczuć po 2- 3 tygodniach regularnej suplementacji. Możemy również spróbować połączyć przed treningówkę z sokiem z buraka dla jeszcze lepszego efektów.

Podsumowanie

Jak widać często, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy to nasza kuchnia może kryć naturalne suplementy. Warto włączyć je do diety nie tylko ze względu na profilaktykę zdrowotną ale mogą tez mieć pozytywny wpływ na nasze wyniki sportowe. Natura daję nam wiele dobrego nauczymy się więc korzystać z tych dobroci zamiast wydamy pieniądze na lekarstwa i czy suplementy