Co jeść kiedy masz dość ryżu

Co jeść kiedy masz dość ryżu

Początki zdrowego odżywiania bywają ciężkie. Moje pierwsze posiłki przygotowywane do pudełek ciągle się powtarzały. W końcu ile można jeść słynnego kurczaka z ryżem i brokułami. Nudna i nie smaczna dieta to najkrótsza droga do rezygnacji i powrotu do złych nawyków żywieniowych, Dla tego dziś podam Ci kilka pomysłów na inne źródła węglowodanów niż ryż. Dzięki temu Twoja dieta będzie ciekawsza i poznasz nowe smaki, które być może na dłużej zagoszczą w Twojej kuchni.

Komosa ryżowa

Znana też jako quinoa, można ją znaleźć w każdym sklepie ze zdrową żywnością chociaż coraz częściej też w popularnych dyskontach. Ma łagodny smak, przypomina nieco połączenie kaszy jaglanej i pęczaka. Jest ona źródłem złożonych i bezglutenowych węglowodanów, pełnowartościowego białka, które zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, błonnika, żelaza, magnezu oraz kwasów tłuszczowych omega-3. 

Wartości odżywcze (100 g)

Kalorie: 368 

Białko: 14 g 

Węglowodany: 64 g 

Błonnik: 7 g 

Tłuszcz: 7 g 

Kuskus

Mój faworyt ze względu na bardzo szybkie przygotowanie. Wystarczy zalać gorącą wodą, odczekać 5min i gotowe. Przypomina wyglądem kaszę jaglaną, łączy ze sobą wartości makaronu i kaszy. Otrzymuje się go z twardej pszenicy durum poprzez zmieszanie mąki z wodą, a następnie uformowanie drobnych granulek. 

Wartości odżywcze (100 g)

Kalorie: 370 

Białko: 13 g 

Węglowodany: 77 g 

Błonnik: 5 g 

Tłuszcz: 0 g 

Proso

Wykorzystywane jest, jako źródło pokarmu, głównie ze względu na bardzo dużą ilość wartości odżywczych. Proso posiada ponad 500 gatunków. Proso bogate jest w miedź mangan, fosfor i magnez. Może być podawane na śniadanie, jako alternatywa dla owsianki, lub na inne posiłki, jako dodatek do mięs. Z prosa robi się także wypieki.

Wartości odżywcze (100 g)

Kalorie: 378 

Białko: 11 g 

Węglowodany: 72 g 

Błonnik: 8 g 

Tłuszcz: 4 g 

Kasza Gryczana

Kasza gryczana jest w sumie dość znaną kaszą. Bywa alternatywą dla ryżu czy ziemniaków. Oprócz ciekawego, lekko orzechowego smaku, ma sporo pozytywnych właściwości. Obniża poziom cholesterolu, reguluje ciśnienie i wspiera układ nerwowy czy odpornościowy. Podobnie jak proso kasza gryczana po zmieleniu również nada się do wypieków.

Wartości odżywcze (100 g)

Kalorie: 340 

Białko: 13 g 

Węglowodany: 71 g 

Błonnik: 10 g 

Tłuszcz: 3 g 

Durum

Ma wysoką zawartość białka i węglowodanów. Nie nadaje się za bardzo do pieczenia chleba, ponieważ ma mało glutenu, który sprawia, że pieczywo jest bardziej zwarte i rośnie podczas pieczenia. Durum najczęściej można spotkać pod postacią makaronu

Wartości odżywcze (100 g)

Kalorie: 340 

Białko: 14 g 

Węglowodany: 71 g 

Błonnik: 0 g 

Tłuszcz: 2,5 g 

Jęczmień

Ma wysoką zawartość błonnika – aż 17 g na 100 g produktu. Jest bogaty w przeciwutleniacze, witaminy i minerały, takie jak: potas, wapń, magnez, żelazo czy fosfor. Można z niego zrobić mąkę i użyć do pieczenia chleba. 

Wartości odżywcze (100 g )

Kalorie: 350 

Białko: 12 g 

Węglowodany: 73 g 

Błonnik: 17 g 

Tłuszcz: 2 g 

Bulgur

Bulgur jest kaszą wykonywaną z pszenicy, zwykle z pszenicy durum. Kaszę bulgur wyróżnia na tle innych kasz to, że powstaje z ziaren nieoczyszczonych. Zawiera tłuszcze, węglowodany, białko, błonnik oraz antyoksydanty. Bogata jest w wiele witamin i minerałów, takich jak: cynk, magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo oraz witaminę A, E, K i witaminy z grupy B. 

Wartości odżywcze (100 g)

Kalorie: 342 

Białko: 12 g 

Węglowodany: 76 g 

Błonnik: 18 g 

Tłuszcz: 1 g 

 

 

Na koniec chciał by dodać abyście nie bali się eksperymentować. Dodawanie do posiłków kolejnych nowych produktów sprawi, że zaczniecie uczyć się świadomego odżywiania, a dieta przestanie być uciążliwym obowiązkiem. Poznawajcie nowe smaki I komponujcie posiłki w ten sposób, aby zdrowe jedzenie sprawiało Wam frajdę.