Mięśnie kulszowo goleniowe

Mięśnie kulszowo goleniowe

Po omówieniu mięśnia czworogłowego uda, przejdziemy do to kolejnej ważnej grupy mięśni w naszej dolnej partii ciała. Dziś weźmiemy pod lupę mięśnie kulszowo-goleniowe . Chociaż jest to bardzo ważna grupa mięśni naszej tylniej taśmy anatomicznej bardzo często jest też zaniedbana. Siedzący tryb życia powoduję, mięśnie ta stają się przykurczone. To z kolei może negatywnie wpłynąć na naszą posturę oraz wywołać bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

Na mięśnie kulszowo-goleniowe składają się:

👍Miesień półbłoniasty – Odpowiada za zginanie stawu kolanowego oraz przywodzenie biodra

👍Mięsień półścięgnisty – Wspomaga funkcje mięśnia półbłoniastego, jest jednak od niego nieco słabszy

👍Mięsień dwugłowy uda  Prostuje staw biodrowy oraz przywodzi udo

Czy moje mięśnie kulszowo goleniowe są przykurczone?

Jeśli interesuję Cię odpowiedź na to pytanie, możesz wykonać prosty test.

Stań wyprostowany,  złącz nogi.  W tej pozycji pochyl  się do przodu i staraj się dotknąć palcami podłogi  NIE uginając kolan. Jeśli masz problem z dotknięciem podłogi i odczuwasz „ciągnięcie” z tyłu uda Twoje mięśnie są przykurczone.

 Przykładowe ćwiczenie korekcyjne.

Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Jedna nogę unieś i ugnij do kąta 90 stopni, stopę utrzymuj w pozycji fleks. Rękoma złap się pod zgięciem kolanowymi i prostuj nogę tak jakbyś chciał skierować piętę w stronę sufitu. Jeśli natrafisz na moment w którym kończy się Twój zakres ruchu utrzymaj kończynę w tej pozycji a następnie z każdym kolejnym powtórzeniem staraj się pogłębić ruch.

Najlepsze ćwiczenia na „Dwójki”

🔥Przysiad low bar

🔥Martwy ciąg klasyczny

🔥Martwy ciąg jednonóż

🔥Uginanie nóg na maszynie leżąc

🔥Żuraw

Przeważają w nich włókna szybko kurczliwe. Włókna te są w stanie wykonywać szybkie skurcze i generować szybkość podczas poruszania daną grupą mięśniową, jednak są stosunkowo mało odporne na zmęczenie i szybko ulegają wyczerpaniu. Dobrym wyborem będzie więc dobierać większy ciężar i ograniczając liczbę powtórzeń.