Odżywka Białkowa

Odżywka Białkowa

Odżywka białkowa, czyli  zaraz obok kreatyny najpopularniejszy suplement stosowany  przez sportowców. Zarówno tych trenujących amatorsko jak i zawodowców. Jednak czy rzeczywiście warto zaopatrzyć się w odżywkę białkową? Jeśli tak to jaką wybrać? Jak ją stosować? Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Czym właściwie jest?

Przede wszystkim, warto pamiętać że białko w proszku to nie jest żadna magiczna receptura. To nic innego jak… Sproszkowane białko. Takie samo jakie dostarczamy z pożywieniem. Pochodzenie białka może być różne np. z jajek, serwatki, soi . Wciąż jednak to nic jak produkt spożywczy, który zawiera białko. Dla części z Was może to być oczywiste sam jednak spotkałem się z podejściem (zwłaszcza w rodzinie) że te proszki to przecież na pewno sterydy jakieś. Tak więc spożywanie odżywki u osób nie trenujących wysokie ilości mogą się przełożyć na problemy żołądkowe.

Czy odżywka białkowa jest niezbędna?

Nie, ale jest przydatna. Każdy człowiek ma pewne zapotrzebowanie kaloryczne. Podobnie jest też z makroskładnikami.  Węglowodany, tłuszcze oraz właśnie białko też powinniśmy odpowiednio dawkować. W przypadku białka mówi się o przyjmowaniu:

1.6g – 2.2g białka na kg naszej masy ciała.

W zależności od naszej aktywności w ciągu dnia, wieku czy uprawianej dyscypliny.

Zmierzam więc do tego, że jeśli jesteśmy w stanie dostarczyć odpowiednią ilość białka z konwencjonalnej żywności to odżywka białkowa nie jest konieczna. Jeśli nie dajesz rady „przejeść” odpowiedniej ilości jedzenia wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest właśnie odżywka białkowa.

Sam często wykorzystuję odżywkę białkową jako dodatek do deserów. Dzięki temu posiłek ma więcej białka ale tez zyskuje na smaku ze względu na najróżniejsze smaki odżywek na rynku.

Nie ma też ściśle określonej pory dnia do w której powinniśmy się suplementować w ten sposób. Osobiście stawiam na wysoko białkowe śniadanie oraz uzupełnianie protein po treningu. Zalecana pojedyncza porcja  to zazwyczaj około 25-30g.

Jakie białko wybrać?

Obecnie na rynku najpopularniejsze są:

Koncentrat białka – Najtańsza opcja z najmniej przetworzonym białkiem, może zawierać nieco mniej białka niż izolat. Za to w składzie może być więcej cukrów oraz tłuszczy. W przypadku nie tolerancji na laktozę zdecydowanie lepszym wyborem będzie Izolat

Izolat białka – zawiera więcej białka w porcji niż koncentrat i w przypadku białek pozyskiwanych z serwatki, pozbawiony jest tłuszczu i laktozy.  Jest jednak opcja nieco droższa niż zwykły koncentrat

Hydrolizat białka – Opcja najdroższa ale też najlepsza jakościowo. Podobnie jak izolat ma wysoką koncentrację białka.  Dzięki procesowi hydrolizy ta forma białka wchłania się jednak dużo lepiej.

Na rynku są również dostępne białka dla Wegan np. pozyskiwane z soi, dodatkowo znaleść można białko z wołowiny ale jest mało powszechne i opinie na jego temat są mocno podzielone.

Jeśli trenujesz amatorsko śmiało wybieraj koncentrat lub izolat jeśli po zwykłym koncentracie masz problemy żołądkowe przerzuć się na Izolat.

Czy białko może zaszkodzić?

Odżywka białkowa jest bezpiecznym suplementem, jeśli używamy  go z głową. Powinniśmy pamiętać o tym, że dostarczać proteiny przede wszystkim z pożywienia a odżywka ma za zadanie jedynie uzupełnić niedobory. Nie zaleca się również przekraczać  3 porcji dziennie (około 90g) nadmiar białka może zaburzyć pracę naszych nerek. Jeśli nie tolerujesz laktozy pamiętaj również aby wybierać te, które są jej pozbawione