Postanowienia Noworoczne – Jak zrobić to mądrze

Powoli zaczynamy żegnać rok 2019. To też czas podsumowań. Wspominając nasze wzloty i upadki w ciagu ostatniego roku zaczynają się naturalnie rodzić postanowienie noworoczne. Postanowienia noworoczne stały się już pewnego rodzaju tematem do żartów . Głównie ze względu na to, że zaczyna się i kończy na postanowieniu, które nigdy nie jest poparte żadnym konkretym działaniem lub silna wola pozwala nam na trzymanie się postanowienia przez 2 tygodnie. 

Ale czy to oznacza, że nie warto planować zmian? Nic z tych rzeczy. 

Zacznijmy od tego, że każdy moment w życiu jest dobry żeby próbować coś zmienić na lepsze. Nowy Rok ma jednak znaczenie symboliczne i często traktujemy go jako nowy rozdział w życiu. To powoduję, jesteśmy bardziej skorzy do zmian.

Jak więc podejść w tym roku do tego zagadnienia? Postaram się Wam to przybliż na podstawię systemu SMART.  

SMART czyli z angielskiego mądry.  Pozwoli nam precyzyjnie zaplanować nasze cele. Według tego systemu musimy zadbać o to by nasz cel był:

Skonkretyzowany – Musisz konkretnie wiedzieć czego chcesz. Chcesz lepiej wyglądać? Można to rozumieć a wiele sposób. Schudnięcie, nabranie masy mięśniowej, kupno lepszych ubrań, operacja plastyczna. Wszystko to może sprawić, że będziesz lepiej wyglądał potrzebujemy konkretów np. Chcę schudnąć 5 kg

Mierzalny – Musisz mieć jakiś odnośnik według którego będziesz monitorował swój progres. Gdyby ktoś zapytał Cie jak idzie Ci dążenie do celu, powinieneś potrafić konkretnie odpowiedzieć. Trzymając się przykładu chudnięcia. Odnośnikiem może być liczna na wadze, cm w pasie a może to czy w końcu mieścisz się w ulubione spodnie.

Atrakcyjny – Twoje postanowienie musi Cię napędzać! Samo działanie powinno być motywujące.

Cel powinien wiązać się ze spełnianiem marzeń. Jeśli będziesz się zmuszał do czegoś czego nie chcesz robić szybko zaczniesz się frustrować a to najprostsza droga żeby zrezygnować. Jeśli chcesz schudnąć ale nudzi Cię siłownia, może spróbuj sztuk walki, może tańca droga i sam cel musi być ekscytująca

Realny – Twoje postanowienie powinno być wyzwaniem, może być naprawdę ambitny. Zachowaj jednak zdrowy rozsądek. Są pewne granice, których nie przeskoczymy a marnowanie energii na to żeby jednak próbować szybko wpędzi Nas w poczucie rezygnacji. Tak więc nastawiać się ze w miesiąc wyrzeźbisz kaloryfer i zrobisz formę życia, daj sobie czas. Ustal sobie, że zgubisz 2- 3 kg w ciągu miesiąca

Terminowy – Wyznacz sobie datę do której swój cel zrealizujesz. Pamiętaj o tym, że data musi być realna . Lepiej dać sobie więcej czasu i spokojnie dążyć do celu niż popadać w skrajności i obsesję

Tak w skrócie prezentuję się system SMART jest to jednak z wielu podejść do tego tematu. Zastosowanie go z pewnością zwiększy Twoje szanse żeby w tym spełnić swoje postanowienia. 

Czy warto więc robić sobie postanowienia noworoczne? Tak! Wszystko jest tutaj jednak kwestią podejścia. Od Ciebie zależy na ile rzetelnie podejdziesz do tematu. Czy kolejny raz skończy się na pomysłach, których nigdy nie zrealizowałeś czy może nadchodzący rok naprawdę będzie dla Ciebie przełomowy. Zachęcam Cie więc, żebyś poświęcił 2-3 h na planowanie, przemyślenie i rozpisanie wszystkiego a następnie działaj i spełniaj marzenia.

Tego życzę nam wszystkim w Nowym Roku, spełnienia marzeń