Trening Funkcjonalny

Trening Funkcjonalny

Trening funkcjonalny opiera się na prostej zasadzie. Wykonywane ćwiczenia powinny być funkcjonalne, użyteczne. Odbywają się więc one w wielu płaszczyznach i opierają na ruchach wielostawowych. Inaczej będzie wyglądać trening funkcjonalny dla  biegacza, inaczej dla zapaśnika, a jeszcze inaczej dla księgowego.  Wykorzystać go więc można  do poprawienia wyników zawodowych sportowców, rehabilitacji ale też lepszym funkcjonowaniu w życiu codziennym.

Zalety treningu funkcjonalnego

Główne założenie treningu funkcjonalnego  to trenowanie w taki sposób, żeby ruch wykonywany na siłowni, przenieść na nasze życie codzienne, uprawianą dyscyplinę czy inny cel fizyczny.  Niestety mamy takie czasy, że sporą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej przy komputerze lub telefonie. Przez to pojawiają się problemy

😤Obniżona aktywność fizyczna

😤Osłabione mięśnie głębokie

😤Zaniedbane wzorce ruchowe

W treningu funkcjonalnym więc mało miejsca jest na trening na maszynach, czy izolowanie mięśnia. Trenujemy więc nie mięśnie lecz ruch.  Dzięki temu możemy zauważyć poprawę jakości naszego ruchu. Martwy ciąg to przecież podnoszenie ciężaru z ziemi, wzorzec przysiadu wykonujesz po części siadając na krześle, spacer farmera wykonujesz za każdym razem kiedy wracasz do domu z zakupami.

No więc trening funkcjonalny to przede wszystkim ruch. Wykonujemy ćwiczenia złożone, wielostawowe i angażujemy wiele partii mięśniowych. Dołóż do tego obciążenie i mamy święty przepis na spalanie zbędnych kilogramów.

W tym systemie treningowym bardzo ważnym elementem jest też wzmacnianie mięśni głębokich, tak osłabionych choćby przez siedzący tryb życia. Bardzo często nasze bóle, wady postawy występują właśnie przez bardzo słabe mięśnie głębokie, które odpowiadają między innymi za stabilizacje.  

Dodatkową zaletą jest znaczna poprawa kondycji i stymuluję nasz układ nerwowy co będzie szczególnie ważne dla zawodowych sportowców.

Sprzęt w treningu funkcjonalnym

Chociaż trening funkcjonalny możemy po części wykonywać z ciężarem własnego ciała i progresu między innymi poprzez zmniejszanie punktów podporów i wykonywanie ćwiczeń unilateralnych. To możemy też dodać do naszego asortymentu ćwiczeń nieco sprzętu takie go jak:

🔥Bosu 

🔥TRX

🔥Slam Ball

🔥Box

🔥Liny

🔥Ketllebell

🔥Sanki

FMS czyli jak sprawny jesteś?

Functional  Movement System  to system opracowany przez  Lee Burtona i Greya  Cooke’a.  Założeniem tego systemu jest ocena sprawności i jakości wykonywanych ruchów zarówno u sportowców amatorów jak i zawodowych sportowców. Dzięki  zrobieniu sobie testów FMS można stwierdzić  jak dobre mamy wzorce ruchowe czy w naszym ciele występują asymetrie lub czy występują  braki mobilności w poszczególnych stawach. Jest to bardzo ważny element diagnostyki funkcjonalnej na podstawie, której możemy dokonać oceny zawodnika i odpowiednimi ćwiczeniami zastosować odpowiednie ćwiczenia korygujące. Ćwiczenia w FMS to:

🏋️‍♀️ Głęboki przysiad,
🏋️‍♀️ Przejście przez płotek,
🏋️‍♀️ Wypad w linii,
🏋️‍♀️ Ruchomość kompleksu barkowego,
🏋️‍♀️ Aktywny wyprost kończyny dolnej,
🏋️‍♀️ Stabilizacja tułowia,
🏋️‍♀️ Stabilizacja rotacyjna

Każde ćwiczenie oceniane jest w skali od  0 do 3 punktów. 

Podsumowując

Trening funkcjonalny to przede wszystkim ruch. Tak naprawdę jak wiele dyscyplin sportowych odbywa się na siedząco czy na leżąco? Czy czas spędzony na leżąco czy siedząco to coś do czego powinniśmy dążyć. Myślę,  że wręcz przeciwnie i powinniśmy się ruszać jak najwięcej i jak najczęściej bo to zapewni nam sprawność i zdrowie na długo