Trening Holistyczny

Trening Holistyczny

Jeśli chcesz uzyskiwać jak najlepsze rezultaty na treningu podstawą jest, by mieć jasno określony cel. Kiedy wiesz czego chcesz i co jest dla Ciebie priorytetem, możesz dobrać odpowiednie ćwiczenia, oraz ustalić objętość i intensywność treningu. Dzięki temu stworzysz odpowiednią metodę treningu dostosowaną do swoich potrzeb. Metod treningowych jest wiele ale dziś chciałbym omówić jedną z nich, a dokładnie „Trening Holistyczny”.

Holizm

Czym jest holizm? Jak podaję Wikipedia, Holizm (od greckiego holos) można rozumieć po prostu jako całość. Jest to pogląd, który mówi nam o tym, że wszystkie zjawiska tworzą układy całościowe podlegające swoistym prawidłowościom, których nie można wywnioskować na podstawie wiedzy o prawidłowościach rządzących ich składnikami. Nie będziemy się tu jednak wgłębiać w filozofie i nauki społeczne bo przecież interesuje nas jak podejście holistyczne można wykorzystać w treningu.

Metoda Treningu Holistycznego

System ten stworzył Joe Weider w oparciu o pogląd, że ciało powinno być kształtowane całościowo, a mięsień rozwijany harmonijnie. Trening holistyczny ma na celu równoczesne budowanie masy, kształtu, rzeźby i gęstości mięśni. Są to wszystkie cechy, które odgrywają istotną role do kompletnego ukształtowania swojej sylwetki. Metoda ta to właściwie połączenie ze sobą wszystkich 32 zasad treningu Weidera. Serie wykonywane z dużymi ciężarami i niewielka liczbą powtórzeń stymulują wzrost i siłę włókna mięśniowego, zwiększając przez to gęstość brzuśca mięśniowego. Dodatkowo możemy spotęgować ten efekt wykonując ćwiczenia bardziej dynamicznie i eksplozywnie. Przy treningu małym ciężarem lecz w dużym zakresie powtórzeń następuje rozbudowa włókien czerwonych, w ten sposób pracujemy też nad ścisłą kontrolą ruchów, kształtowaniu koordynacji mięśniowej.

Fazy Treningu Holistycznego

Jeśli chcemy pracować jednocześnie nad białymi i czerwonymi włóknami mięśniowymi, należy stosować trening całościowy. Taki trening powinien składać się z 4 faz: 

1. Faza lekka – Faza w której się rozgrzewamy, ma na celu zwiększenie temperatury mięśni i przygotowanie ich do wysiłku w dalszej części treningu. W tej fazie wykonuje się 2 serie z ciężarem 50% CM w zakresie 10-12 powtórzeń

2. Faza ciężka – Po raz kolejny wykonujemy 2 serie jednak tutaj wchodzimy na obciążenie 85-90% CM. W tej fazie skupiamy się i koncentrujemy na szybkim tempie powtórzeń w zakresie 5-7 ruchów. Ruch ekscentryczny jest tutaj równie ważny.

3. Faza przejściowa – Wykonujemy kolejne 2 serie z obciążeniem 75-80% CM. Staramy się zrobić 8-10 powtórzeń przy maksymalnych zachowaniu techniki wykonywanych ćwiczeń

4. Faza zejścia – To 1 seria z 10-15 powtórzeniami, wykonujemy je powoli i spokojnie przy zachowaniu stałego napięcia mięśniowego. W tej fazie doprowadzamy tzw mięśniowej odmowy ruchu. Ciężar w tej serii to około 50-60% CM

Czy trening Holistyczny jest dla każdego?

Trenując w ten sposób możemy osiągnąć naprawdę spektakularne efekty. Poprawimy naszą siłę, wytrzymałość oraz będziemy mogli pochwalić się wysportowaną sylwetką. Angażujemy większą ilość włókien mięśniowych i dostarczamy organizmowi różne bodźce co potęguję efekty. Metoda ta jednak wymaga jednak porządnego przygotowania fizycznego. Musimy mieć wysoką świadomość własnego ciała i dobrze opanowaną technikę wykonywania ćwiczeń. Trzeba tu wykazać się silną wolą i skupieniem dlatego taki trening najlepsze efekty przyniesie osobą które mają już pewne doświadczenie w treningu siłowym.