Zajęcia Grupowe czy Trening z Trenerem Personalnym

Czym różni się trening personalny od zajęć grupowych fitness? 

Treningi personalne to usługi świadczone przez wykwalifikowanych trenerów personalnych. Osoby korzystające z usług treningowych objęte są stuprocentową kontrolą oraz poczuciem bezpieczeństwa. Treningi personalne odbywają się jeden na jeden, a ich plan dopasowywany jest indywidualnie do potrzeb podopiecznego. Podczas treningów personalnych poprawiana jest ogólna jakość zdrowia, sylwetki,  sprawności fizycznej, kondycji czy też po prostu samopoczucia. Trenerzy starają się nauczać prawidłowych wzorców ruchowych i skupiają się szczegółowo na prawidłowym wykonaniu pełnego zakresu ruchu. Pomagają w zapobieganiu kontuzji, wyciągają swoich podopiecznych z dysfunkcji oraz anomalii anatomicznych. 

Zaletami treningów personalnych są:

  • Bezpieczeństwo i stała kontrola
  • Ćwiczenia dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta
  • Elastyczność (możliwość umówienia się z trenerem na konkretną datę i godzinę)
  • Motywacja ze strony trenera i wsparcie
  • Możliwość osiągnięcia wymarzonego celu np. w postaci wykonania trudnego ćwiczenia lub poprawa wady postawy

Zajęcia grupowe

odbywają się zazwyczaj w osobnej sali, gdzie instruktor żywiołowo zaraża podopiecznych ogromną dawką pozytywnej energii przy głośnej muzyce. Zajęcia grupowe charakteryzują się przede wszystkim różnorodnością. Osoby korzystające z usług zajęć fitness mają szeroki wybór rodzajów zajęć, mi.in. od jogi, poprzez stretching, step i tabatę aż po taniec, czy też intensywne treningi z większym obciążeniem. Różnica pomiędzy zajęciami fitness a treningiem personalnym polega głównie na tym, iż w zajęciach grupowych udział bierze kilkunastu uczestników, co wiąże się z mniejszą kontrolą trenera czy instruktora nad wykonywaniem przez dane osoby ćwiczeń. Instruktorzy w miarę możliwości zwracają uwagę na podopiecznych podczas prowadzenia zajęć, jednak przy wykonywaniu konkretnej choreografii w celu zaprezentowania ćwiczeń niestety nie są w stanie w stu procentach każdego skontrolować. 

Zajęcia grupowe fitness to również genialny sposób na odkrywanie swoich nowych pasji lub zainteresowań a także nowych możliwości.

Zaletami zajęć grupowych fitness są:

  • Możliwość uczestniczenia w kilku zajęciach jednego dnia bez dodatkowych opłat
  • Wybór różnorodnych zajęć
  • Poznanie wielu nowych osób, jednocześnie tworząc wspólne wsparcie
  • Odkrycie nowych zainteresowań, pasji i możliwości
  • Ćwiczenia przy muzyce

Zatem, czy można jednoznacznie odpowiedzieć które usługi mogłyby być „lepsze”? 

Zdecydowanie najodpowiedniejszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z usług trenera personalnego w celu nauki prawidłowego wzorca ruchu, którego to potem będzie mógł wykorzystać na zajęciach fitness z pewnością, że nie stanie mu się krzywda i ćwiczenie wykona prawidłowo. Skorzystanie z porad i konsultacji często także uświadamiają klientów o ich problemach zdrowotnych, dobrze jest skorzystać z usług trenera w celu poprawy wady postawy lub innych dysfunkcji po to, aby sprawniej wykonywać ćwiczenia pojawiające się na zajęciach grupowych. Jednak wybór treningów jest kwestią mocno indywidualną i zależną od oczekiwań. Oba rodzaje treningów poprawiają ogólne samopoczucie, zdrowie, wydolność i pomagają w kształtowaniu sylwetki. Jednak zajęcia grupowe z reguły kierowane są do kobiet, chcących zrzucić zbędne kilogramy, rozciągnąć się lub wyciszyć poprzez konkretny rodzaj zajęć. W treningach personalnych natomiast łatwiej jest trenerowi monitorować postępy swoich podopiecznych.